Náš velkoobchodní e-shop najdete na www.graspo.store

4 kategorie pro efektivní rozřazení úkolů

Slyšeli jste o Eisenhowerově matici, která pomáhá při rozdělování úkolů? Tato matice, také známá jako Urgent-Important matrix, pomáhá rozdělit úkoly, které by měly být dokončeny ihned, na ty, které naplánovat, odložit, delegovat nebo zcela zrušit.

  1. Důležité a naléhavé

Do této kategorie patří úkoly, které vyžadují okamžitou pozornost a nelze je odložit, neboť jsou důležité a zásadní. Tyto úkoly je nutné splnit a vyřešit neprodleně.

  1. Důležité a nenaléhavé

Úkoly s vysokou prioritou, důležité pro dlouhodobé projekty a cíle, které však nevyžadují okamžité vyřízení. Měly by se strategicky naplánovat a plnit s předstihem, aby nedošlo k jejich zařazení do prvního kvadrantu.

  1. Nedůležité a naléhavé

Úkoly, které nejsou zásadní pro vaše dlouhodobé projekty a cíle, ale vyžadují rychlé splnění. Mezi ně mohou patřit například různé pochůzky, telefonáty či e-maily. Tyto úkoly mohou zabrat cenný čas, který by se jinak dal využít pro plnění prioritních úkolů, proto je vhodné je delegovat.

  1. Nedůležité a nenaléhavé

Do této kategorie patří činnosti a úkoly, které nevedou k realizaci vašich cílů a spíše vaši práci ruší. Je dobré je redukovat a eliminovat. Mezi ně patří například prokrastinace.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz