+420 577 606 216(PO-PÁ 8:00-16:00)

Světový den štěstí

SDÍLET NA FACEBOOKU

ANEB JEDEN DEN ŠTĚSTÍ NESTAČÍ

20. březen patří štěstí. Víte, kde vznikl a co bylo původní myšlenkou pro stanovení tohoto dne? V roce 2013 se členské státy OSN rozhodly, že by se jednotlivé vlády krom hospodářského růstu měly starat také o národní štěstí svých obyvatel a věnovaly mu jeden den v roce. Co takhle se tímto dnem inspirovat a oslavovat štěstí celý rok?

Každý si pod slovem štěstí představíme něco jiného. Pro mě je štěstí o pocitu. O pocitu, který mám uvnitř sebe a díky kterému se mi do těla rozlívá radost a spokojenost. Štěstí jsou vlastně takové paprsky slunce. Dostanou se všude a rozzáří cokoliv, co jim přijde do cesty. Ale pouze tehdy, pokud jim to dovolíme. Možná si říkáte, proč bychom jim v tom měli bránit? Vždyť kdo by nestál o štěstí. Jenže často si svému štěstí sami nevědomě bráníme.

Posouváme své štěstí na až. Až dostudujeme. Až budeme mít práci, po které tak moc toužíme. Až nebudeme mít tolik práce. Až budeme s tím správným partnerem. A tak bychom mohli pokračovat s nekonečným seznamem „až“. Líbí se mi jedno rčení, o které bych se s vámi ráda podělila. „Člověk, který není spokojený s tím, co už má, nebude spokojený ani ve chvíli, kdy bude mít vše, po čem toužil.“ Proto myslete na to, co máte už teď. Na nějaké „až" je lepší zapomenout.

Čemu se věnujete ve svých myšlenkách? Myslíte na to, co se vám nelíbí, co vám schází, v čem vidíme nedostatky nebo na věci, které vás těší? Je to paradox. Dennodenně si stěžujeme, a tím nelibostí do svého života přitahujeme ještě víc. Představte si svou mysl jako zahradu. Našimi myšlenkami se z ní může stát krásná oáza plná vůní a barev, nebo plevelem a bodláky zarostlá houština. Místo negativního remcání se proto raději věnujme myšlenkám, které jsou pro nás prospěšné.

Štěstí je silný nástroj jak být výkonný, úspěšný, fit, zdravý, bohatý, vlastně cokoliv. Nejprve ale musíme tento pocit štěstí v sobě najít. Jako nejjednodušší nástroj k tomu, být šťastný, vidím vděčnost. Vděčnost k životu, k lidem, k sobě. Když budete večer ležet v posteli, nenaříkejte, co všechno vás bolí a jak hrozný den to byl.  Zkuste si naopak napsat, co se povedlo, co vám ten den udělalo radost nebo na jaké osoby ve svém životě nedáte dopustit.      

Dnešní den oficiálně patří štěstí. Nevidím ale důvod, proč si den štěstí neudělat z každého dne. Není nic jednoduššího než věnovat pár minut denně při snídani, v práci nebo v MHD sobě, svým myšlenkám a svému štěstí.

Tak buďme šťastní.

-JP-

Víte, že 20. března je světový den štěstí? Nechejte se tímto dnem inspirovat a udělejte si šťastné dny po celý rok.