5 tipů, jak zefektivnit své plánování

Pokud jste v plánování začátečník a nevíte si rady či hledáte nové impulsy pro svůj plánovací rituál, tento článek je pro Vás jako dělaný. V článku Vám prozradíme 5 hlavních tipů, které považujeme za základ pro efektivní plánování a dosahování výkonu. Tak jdeme na to?

IMG_4569

Dejte přednost papíru

Pokud běžně dáváte přednost notebooku nebo telefonu, zkuste jednou za čas přístroje vyměnit za papírový diář a pište rukou. Jedním z velkých benefitů je zlepšení paměti a posílení procesu učení. Papírový diář Vás navíc nebude rozptylovat a odvádět pozornost k sociálním sítím, čtení novinek či sledování seriálů. To zní jako fajn motivace, ne? Tak tužku do ruky a pusťte se do toho.

 

Vyberte si vhodný diář

Týdenní, denní, kombinovaný, A5, B6, kapesní, s linkama, bez linek…. Člověku z toho jde hlava kolem. Abyste ze svých plánů dostali maximum, musíte v první řadě zvolit typ diáře, který bude vyhovovat Vaším potřebám. Postupu pro výběr diáře se budeme detailněji věnovat v dalším článku, tudíž zde uvedeme jen pár základních rad. Zamyslete se, jaké uspořádání kalendária Vám nejvíce vyhovuje. Někdo zkrátka potřebuje mít úkoly, schůzky a plány sepsané pod sebou a někdo by se v tomto uspořádání naprosto ztratil. Potřebujete diář vždy nosit u sebe v kabelce či batohu nebo bude ležet doma na stole? Podle toho zvolte velikost a použitý materiál.

 IMG_4605

Stanovte si reálné cíle

Odpracovat 8 hodin, vytřít, vysát, nakoupit, zajít na poštu, zacvičit si, připravit jídlo pro rodinu…. Rádi si v to-do listu odškrtneme splněný úkol, ale ne nadarmo se říká, že méně je více. Když si plánujete denní či týdenní rozvrh, zamyslete se, zda je vůbec časově reálné všechno stihnout. Možná si uvědomíte, že ne a některé úkoly zkrátka budou muset počkat. Vždy si určete priority a podle nich taky v plnění postupujte. Jinak se budete stresovat, že nic nestíháte, pobíhat od jedné činnosti ke druhé a v závěru stejně nic nedokončíte.

 

Využijte sloní techniku

Znáte sloní techniku? Její kouzlo spočívá rozplánování velkých úkolů na menší části, třeba po týdnech. Místo hrozivého úkolu „Napsat bakalářku“ si cíl více nakouskujte. První týden uděláte rešerši, druhý si půjčíte knihy, a tak dále a tak dále. Uvidíte, že se Vám do jeho splnění bude snáze odhodlávat. Všemi deseti Vám ji doporučujeme vyzkoušet.

 IMG_4693

 

Úspěch se skrývá v rutině

Udělejte si z plánování rutinu. Stanovte si den, kdy si uděláte přehled toho, co Vás v následujících dnech čeká. Podle nás je ideální neděle. Víte tak, čím hned od pondělí začít a neztrácíte čas rozjímáním nad pořadím jednotlivých úkolů. Díky tomuto kroku budete zaručeně produktivnější.

 

Snad Vám našich 5 tipů pomůže k efektivnějšímu plánování a s ním spojené snížení stresu. Dejte nám vědět, který tip byl pro Vás nejvíce užitečný. Nejnovější tipy na plánování a novinky ze světa papíru sledujte na našem Instagramu.

-JP-

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení